Projekt KROKUS

Projekt Krokus je nastal na Irskem na pobudo združenja HEI (Holocaust Education Ireland). Združenje mladim in šolarjem, starim 10 let in več, podarja čebulice rumenih krokusov (žafrana), da jih posadijo v spomin na 1,5 milijona judovskih otrok, ki so umrli v holokavstu, in v spomin na tisoče drugih otrok, ki so bili žrtve nacističnih grozodejstev.

 Rumeni cvetovi spominjajo na rumene Davidove zvezde, ki so jih bili Judje prisiljeni nositi v času nacistične vladavine.

Namen projekta je, da učenci razložijo prijateljem in vsem, ki opazijo cvetoče rože, kaj predstavljajo, in se spomnijo otrok, ki umirajo zaradi nesmiselnih vojn, ki jih bije človeštvo.

Posaditev krokusov na zelenici pred učilnico zgodovine

16. 10. 2024 so učenci 9. a in štirje učenci iz 9. c sodelovali pri zasaditvi gredice s krokusi. Zraven se je priključila še učiteljica Janja Srebrnič, ki nam je svetovala posaditev v obliki kroga.

Rečeno storjeno.

Dva fanta sta poprijela za vrvico, s katero sta označila prostor za gredico. Druga skupina učencev je poprijela za lopato in grablje. Ena, dve, tri in že je bila greda nared. Nekateri učenci so posadili en krokus, spet drugi dva ali tri. Skupaj smo jih posadili 50.

Ko je bilo delo opravljeno, so učenci spoznali namen posaditve rož.

Učenca načrtujeta gredo.
Učenci se pripravljajo na izkop luknje.
Krokusi so posajeni.

Spremljanje rasti

Medtem ko smo čakali in spremljali rast posajenih rož, smo pri pouku obravnavali totalitarne sisteme – fašizem, nacizem in stalinizem (skupinsko delo). Učenci so samostojno raziskovali različne ideologije in oblikovali propagandni letak (plakat), ki vabi k eni izmed ideologij. Poudarek je bil na nedemokratičnosti sistemov in nasilju do prebivalstva ter nasprotnikov.

Učenci so bili enotni, da ne smemo nikoli dopustiti, da se katera koli oblika totalitarne države ponovi.

Krokusi so zacveteli

V prvih dneh meseca marca so krokusi zacveteli. Ana, Naja in Melanie so jih naštele 40.

Učiteljica, Melanie Skuhala, Ana Dogša in Naja Mlaj štejejo krokuse.
Zacvetelo je 40 krokusov.

Mentorica: Simona Sabati

Vabilo na starševski večer

»Starš-vzami si čas zase«
(sprostitvena delavnica)
ponedeljek, 24. 3. 2025 ob 17. uri
v prostorih Svetovalnega centra Maribor, Lavričeva 5

Večina staršev ob službi, gospodinjstvu in skrbi za otroke, pogosto težko najdemo čas zase. V hitrem tempu življenja pa je za naše duševno zdravje še toliko bolj pomembno, da se ustavimo in pogledamo vase ter najdemo trenutek zase. Saj veste, če starši »pazimo« nase, s tem poskrbimo tudi za duševno zdravje naših otrok. V okviru starševskega večera se boste lahko s pomočjo tehnik čuječnosti osredotočili na sedanji trenutek. Verjamem, da boste potem lažje šli v novega. Starševski večer bo vodila psihologinja
Martina Kukovec iz Svetovalnega centra Maribor.
Lepo vabljeni!
Prosim, da vašo prisotnost potrdite na: martina.kukovec@guest.arnes.si.

 

MAŠKARE V DOMU STAREJŠIH OBČANOV

Imate kaj za pusta hrusta?

Prvošolci smo skupaj z otroki iz vrtca na pustni torek razveselili varovance Doma starejših občanov v Slivnici. Maškare smo se zbrale na notranjem dvorišču, kjer so nas ob oknih in na balkonih pričakali stanovalci. Ker letos maškare nismo imele dela s preganjanjem zime, je bila naša edina skrb, da prinesemo med stanovalce veselje in smeh. Da je bilo vzdušje še bolj veselo, so male maškare zapele in zaplesale. Manjkalo ni niti pustnih krofov, s katerimi smo se mastili.

Romana Rojko

Pustna povorka

V soboto, 1. 3. 2025, so se učenci 1.-5. razreda udeležili že tradicionalne pustne povorke v Hotinji vasi – »FAŠENK 2025«. Sodelovali smo kot predstavniki Osnovne šole Franca Lešnika – Vuka. Našemili smo se v Rubikove kocke, ki so si jih učenci izdelali doma s pomočjo staršev. Nekaterim so na pomoč priskočile učiteljice v šoli. Povorka se je pričela ob 13. uri pri mesariji Fingušt, kjer je bil tudi zbor. Počasi smo se premikali skozi vas, do konca prizorišča na »vaški gmajni«. Otroci, ki so sodelovali v povorki so ob zvokih glasbe tudi peli in plesali.  Vsi smo dobili malico in počakali na razglasitev rezultatov. Naš trud se je izplačal, saj smo dobili 1. nagrado.

Pustna povorka v Hotinja vasi je tradicija, ki privablja tako domačine kot tudi obiskovalce iz drugih krajev. Sodelovanje na pustni povorki v Hotinja vasi je nepozabno doživetje za vsakogar. Ne glede na to, ali se odločite sodelovati v povorki ali le spremljati dogajanje, boste zagotovo uživali v tej edinstveni tradiciji, ki prinaša smeh, veselje in občutek skupnosti. »Fašenk« v Hotinja vasi je zagotovo dogodek, ki ga ne smete zamuditi! Se vidimo naslednje leto.

Fotogalerija

Barbara Bezjak

Orodna vrstica za dostopnost