Zaključna postaja Erasmus+: Think Green projekta – Bukarešta, Romunija
Ob koncu Erasmus+ projekta Think Green nas je pot vodila v Romunijo – deželo čudovite narave, bogate zgodovine in gostoljubnih ljudi. Zadnje mednarodno srečanje v Bukarešti smo začeli polni pričakovanj, saj smo se srečali s starimi znanci in spoznali nove prijatelje iz drugih sodelujočih držav. Slovenijo smo zastopali učenki Aina Meglič in Zara Krajnčič ter ravnatelj Franc Gosak in učiteljica Damijana Lebar.



Prvi dan smo se zbrali v mestni hiši Bukarešte, kjer smo se v sejni sobi mestnih svetnikov udeležili zanimive predstavitve o ravnanju z odpadki in o okoljskih pobudah mesta. Nadaljevali smo z obiskom Waldorfskega vrtca, kjer smo si ogledali lutkovno predstavo, ki je s preprostimi materiali iz narave očarala vse prisotne. Dan smo zaključili s sprejemom na osnovni šoli Scoala I. H. Radulescu, kjer so nas pozdravili s tradicionalnim kruhom in soljo ter navdušili s folklornim plesnim nastopom. Aina in Zara sta ta dan predstavili Slovenijo vsem udeležencem projekta in se pri tem zelo izkazali.







Drugi dan nas je pot vodila izven mesta, v zaščiteno območje naravnega parka Comana. Med potjo smo občudovali delto reke Neajlov. V parku smo sodelovali v delavnicah, kjer smo spoznali tradicionalne tehnike tkanja s trstiko in izdelovanja papirja. Naši dekleti sta ob tkanju prav posebej uživali. Obiskali smo tudi pravoslavni samostan Comana.




Tretji dan smo se odpravili proti Karpatom. Najprej smo obiskali lovski muzej Posada, nato pa nadaljevali pot v gorsko letovišče Sinaia. Poseben vtis je pustil čudoviti grad Peleș, poletna rezidenca kralja Karla I., kjer smo občudovali razkošne dvorane in napredne arhitekturne rešitve tistega časa, kot sta dvigalo in premična streha.






Četrti dan smo se podali v botanični vrt Bukarešte, kjer so učenci v mednarodnih skupinah raziskovali rastlinstvo in reševali učne naloge. Kasneje smo obiskali Narodni muzej vasi »Dimitrie Gusti« – zanimiv etnografski muzej na prostem, ki prikazuje tradicionalno življenje na romunskem podeželju.


Peti dan je bil namenjen zaključku projekta. Na šoli smo skupaj s koordinatorji opravili evalvacijo našega dela in prejeli priznanja za sodelovanje. Naša zadnja skupna postojanka je bila veličastna Palača parlamenta – druga največja upravna stavba na svetu. Čeprav nas je navdušila s svojo mogočnostjo, smo se strinjali, da so vrednote projekta Think Green – sodelovanje, trajnost in povezovanje – tiste, ki nas bodo dolgoročno najbolj zaznamovale.


Projekt smo zaključili polni lepih vtisov, novih prijateljstev in z globjim razumevanjem pomena varovanja okolja. Naša Erasmus izkušnja v Romuniji bo za vedno ostala v naših srcih kot zgodba o povezovanju za boljši, bolj zeleni svet.




Zapisala: Damijana Lebar