Kjer se prepletajo prijateljstva in kulture

Danes smo doživeli čudovit in nepozaben prvi dan. Gostujoče učence, ki so nastanjeni pri družinah naših šolarjev, in učitelje je že zjutraj v šolski avli in prisrčno pozdravil naš ravnatelj. S toplimi besedami je izrazil dobrodošlico in jih spodbudil k raziskovanju naše šole ter druženju z našimi učenci. Živahno vzdušje so pričarali učenci šolske plesne skupine , ki so nastopili s kratkim plesnim programom. Njihovi koraki so bili lahkotni in sinhronizirani, navdušeni obrazi gostov pa so povedali več kot besede – bil je pravi kulturni uvod v naš dan.

Po pozdravnem delu smo se odpravili na sprehod po šoli, kjer so gostje spoznali naše šolske prostore. Obiskali smo svetle učilnice, prostorno telovadnico in se sprehodili po šolskem dvorišču, kjer se razprostirajo čudovite zelene površine. Gostje so si z zanimanjem ogledali razrede in spoznali učence od prvega do devetega razreda. Vsak kotiček šole jim je ponujal vpogled v naš šolski vsakdan, od živahnega dogajanja v razredih do sproščenega druženja med odmori.

Zatem smo se podali še do vrtca pri šoli, kjer so za naše goste pripravili prav poseben kulturni program. Vrtčevski otroci, pod vodstvom svojih vzgojiteljic, so s pesmicami in plesi narisali nasmehe na obraze vseh prisotnih. Poleg tega je vsak gost prejel prikupno majhno čebelico – ročno izdelan spominek, ki so ga ustvarili otroci v vrtcu.

Nato nas je pot vodila do čebelnjaka zraven šole, kjer nas je prijazno sprejel čebelar in nam predstavil življenje čebel in kako se izdelujejo sveče iz čebeljega voska. Učenci so z veseljem sodelovali pri izdelavi lastnih sveč, pri čemer so bili kljub številnim čebelam, ki so nas obkrožale, pogumni in pozorni poslušalci. Sprehodili smo se tudi med medovitimi rastlinami in zelišči, kjer nam je čebelar pokazal, kako pomembne so te rastline za čebele. Srečanje pri čebelnjaku smo zaključili s sladkim vrhuncem – poskušanjem različnih vrst medu, ki so ga učenci z veseljem okušali in primerjali.

Nadaljevali smo z živahnim druženjem pri športni vzgoji, kjer sta učitelja pripravila različne športne igre. Skozi te igre so se otroci še bolj povezali, se spoznali in uživali v gibanju.

Vrhunec dneva so bile predstavitve držav, ki sodelujejo v projektu. Naša Tisa in Lionel sta odlično predstavila Slovenijo in našo šolo, pri čemer sta pokazala veliko samozavesti. Poleg Slovenije so se predstavile še Romunija, Portugalska, Španija in Poljska. Vsi učenci so se izjemno potrudili, da so pred številnim občinstvom predstavili svoje države in pri tem pokazali veliko poguma ter znanja angleščine.

Dan na šoli smo zaključili s kosilom, ki mu je sledila še pogostitev z domačimi sladicami, v katerih so kraljevale različne vrste medu. Učitelji so se resnično potrudili, da je bila pogostitev sladka pika na i čudovitemu dnevu, ki je bil poln novih doživetij, prijateljstev in kulturnih izmenjav.

Več v fotogaleriji: Medena pustolovščina

Janja Srebrnič