V okviru projekta Erasmus+ »Think green!«, v katerem sodeluje pet držav, so naši učenci in učitelji že obiskali Španijo in Poljsko, jeseni smo naše Erasmus prijatelje gostili pri nas, prejšnji teden, natančneje od 12. do 18. januarja 2025, pa smo se odpravili na sončno Portugalsko. Devetošolca Mia Praznik in David Dolenc ter ravnatelj Franc Gosak in učiteljica Nina Stojaković Kvas smo se na pot odpravili v nedeljo dopoldan in v Porto, drugo največje mesto na Portugalskem, prispeli v večernih urah, kjer so nas pričakali topli objemi gostujočih družin in učiteljev.

V ponedeljek smo se skupaj z ostalimi udeleženci iz Španije, Poljske in Romunije srečali na gostujoči šoli v Canedu, manjšem kraju približno trideset kilometrov oddaljenem od Porta. Tam so nas presenetili s prijetno glasbeno in plesno dobrodošlico. Nato smo si ogledali šolo, spoznavali učence in učitelje, se posladkali s tradicionalnimi portugalskimi dobrotami in si dodobra ogreli srca, saj nas je navkljub mrzlim temperaturam v notranjosti šole (na Portugalskem namreč stavbe običajno nimajo centralnega ogrevanja, zato je pozimi znotraj celo bolj mrzlo kot zunaj) navdušila izredna prijaznost in gostoljubnost naših gostiteljev. Sledila je predstavitev vseh petih držav in predstavitev programa, katerega poudarek je na trajnostnem ravnanju z okoljem in odpadki. Po kosilu so imeli učenci delavnico o ponovni uporabi predmetov, kjer so iz zavržene plastike ustvarjali ptičje hišice, učitelji pa smo imeli skupni sestanek.

V torek smo se odpravili v obalno mesto Aveiro. Najprej smo se ustavili na Univerzi v Aveiru, kjer so nam predstavili različne načine ponovne uporabe plastike. Sledil je kviz, na katerem je prvo mesto zasedel naš David, ki je na ta dan slavil svoj 15. rojstni dan. Kljub temu, da je rojstni dan praznoval daleč doma, si bo ta dan še dolgo zapomnil, saj smo mu sredi univerzitetne avle v več jezikih zapeli Vse najboljše. Portugalci pa so mu kot presenečenje pripravili torto (kot zanimivost: to je bila le ena izmed treh tort, s katerim so ga na ta dan presenetili njegovi gostitelji), s katero smo se pošteno posladkali. Po kosilu smo se odpravili v staro mestno jedro Aveira, ki mu nekateri pravijo kar portugalske Benetke. V pisanih ladjicah moliceiros, ki so jih včasih uporabljali ribiči, smo se popeljali po rečnih kanalih in občudovali stare stavbe, odete v tradicionalne barvite keramične ploščice azulejo. Izredno simpatičen
vodič nam je zaupal, da ima prav vsaka stavba unikatne ploščice, ki se nikjer drugje ne ponovijo. Po vožnji z ladjico je sledil ogled solin, kjer smo spoznali tradicionalno pridelavo soli, značilno za to območje.

V sredo je bil na vrsti Porto, mesto ob izlivu reke Douro v Atlantski ocean, po katerem je Portugalska tudi dobila ime. Najprej smo se ustavili v mestni hiši, kjer smo spoznali zgodovino mesta. Nato smo se posedli v razkošno opremljeno sejno sobo, kjer sestankujejo
mestni veljaki in odločajo o pomembnih zadevah. Dobrodošlico nam je zaželel tudi regijski predstavnik za izobraževanje in nam podaril spominke. Zatem smo se odpravili na sprehod po mestu in se ustavili pri Torre dos Clegorios, eni najbolj znanih kulturnih znamenitosti v Portu. Ob baročni cerkvi, v kateri smo poslušali koncert orgel, stoji 75 metrov visok stolp, ki po 240 prehojenih stopnicah ponudi veličasten krožni razgled na mesto in njegovo okolico. Po okusnem kosilu smo nadaljevali z ogledom mesta in se s sončnim zahodom odpravili nazaj.

V četrtek dopoldan je bil na sporedu ogled tovarne Granorte, ki se ukvarja s predelavo izdelkov iz plute, ki je poleg vina eden glavnih portugalskih izvoznih izdelkov. Potem smo se odpravili v mesto Santa Maria da Feira, to je središče občine, v katero spada tudi naša gostiteljska šola. Najprej smo se ustavili v mestni hiši, nato pa se odpravili na ogled muzeja, kjer smo spoznali zgodovino tega prisrčnega mesta. Znano je po srednjeveškem gradu s štirimi stolpi in številnih festivalih ter sladkih dobrotah, med drugim tudi po fogaci, tradicionalnem sladkem kruhu v obliki grajskih stolpov, ki ga lahko dobite na vsakem koraku, še posebno v teh dneh, ko tam praznujejo praznik Sv. Sebastijana. Kasneje smo se ponovno odpeljali proti Portu, in sicer v podjetje LIPOR, ki se ukvarja s trajnostno predelavo odpadkov. Po ogledu smo se na poti domov ustavili na sloviti obali Matosinhos, kjer nas je narava obdarila s čudovitim sončnim zahodom. Dan smo zaključili z zaključno večerjo v šoli, kjer smo se družili z učitelji, starši in učenci ter večer zaključili s koncertom fada, tradicionalne glasbene zvrsti, značilne za Portugalsko.

Kot bi mignil je nastopil petek in zadnji dan skupnega druženja. Medtem, ko so učenci iz odpadnih materialov ustvarjali oblačila, smo imeli učitelji zaključni sestanek, ki mu je sledila zaključna slovesnost in podelitev diplom ter zadnje skupno kosilo.

V soboto dopoldan smo se odpravili na dolgo pot proti domu, se na letališču s težkimi, a doživetij polnimi srci poslovili od naših izjemnih gostiteljev ter v Maribor prispeli malo pred polnočjo. V tednu, ki nas je razvajal s prelepim vremenom, čudovitimi razgledi in srčnimi ljudmi, smo si od nenehne dobre volje pridobili kar nekaj smejalnih gubic. A za vsako smo hvaležni. Spoznavali smo različne kulture, navade in jezike, se urili v sporazumevanju v angleškem jeziku in tkali nove vezi ter prijateljstva. Na vsakem koraku nas je navduševala portugalska prijaznost, gostoljubnost in srčnost, zato si je prav vsak od nas na poti domov obljubil, da se na Portugalsko zagotovo še vrne. Verjamem, da bomo to obljubo tudi držali.

»Muito obrigado por tudo!« (Hvala lepa za vse!)

O našem Erasmus projektu in obisku Porta ter mestne hiše je pisal tudi lokalni spletni časopis Porto.pt. Prispevek s fotografijami si lahko ogledate na spletni povezavi: https://www.porto.pt/pt/noticia/jovens-de-erasmus-visitam-pacos-do-concelho-de-olhos-postos-nos-desafios-climaticos

Še več o naših doživetjih v fotogaleriji: Erasmus+ Think Green! Portugalska

Zapisala: Nina Stojaković Kvas

Orodna vrstica za dostopnost