Narodna galerija Slovenije vsako leto prireja likovni natečaj za osnovnošolce v okviru šole ali doma. S temo letošnjega natečaja »Moj odsev, moja zgodba« so v galeriji počastili 115. obletnico rojstva slovenskega umetnika Zorana Mušiča in kot izhodišče za otroško ustvarjanje izbrali njegove avtoportrete. Zoran Mušič je dočakal 95 let in je v življenju marsikaj preživel, med drugim tudi obe svetovni vojni, izkusil je koncentracijsko taborišče. Te izkušnje so ga zaznamovale, a ga niso strle. Naslikal je več avtoportretov, na katerih se zdi, da slikar premišljuje in se spominja, kaj vse je doživel in preživel.

Med skoraj 1200 prispelimi likovnimi rešitvami so v Narodni galeriji izbrali 30 izdelkov, ki bodo razstavljeni v izvirni obliki in še dodatnih 47, ki bodo razstavljeni v plakatni obliki. Zelo smo ponosni, da se je med trideset razstavljenih del uvrstil izdelek Jakoba Jemca z naslovom »Razpad – preveč vsega«, ki obiskuje 8. a razred. Med 47 dodatnih del, ki bodo razstavljena v plakatni obliki, pa sta se uvrstila še izdelka Vala Hriberška (»Moj spekter«) iz 7. a razreda ter izdelek Nike Lah (»Svet v mojih očeh«) iz 6. b razreda. Vsi izdelki bodo na ogled v Narodni galeriji do septembra 2024, več o natečaju in nagrajencih pa si lahko preberete na spodnji povezavi:

Jakobu, Valu in Niki iskreno čestitamo ob lepem dosežku.

Sarita Zupanc, mentorica